Ketner skaber landsdækkende service- og forhandlernet for Siemens digitale fartskrivere
Mandag, 03. december 2007 13:48

3. dec 2007

Det skal være nemmere for landets vognmænd at købe den førende teknologi indenfor fartskrivere, Siemens DTCO 1381, samt at få service og rådgivning. Derfor er importøren Axel Ketner A/S godt i gang med at opbygge et landsdækkende net af forhandlere, som kan give den service, der skal til for at vore kunder kan udnytte systemet optimalt.

 

Hver dag

De nye køre- og hviletidsregler trådte i kraft 11. april 2007. Med de nye EU-regler kan det være en dyr fornøjelse ikke at have 100 % styr på pauserne og køretiden, lige som digital teknologi er et af de nyere krav.

Axel Ketner A/S har derfor valgt at forhandle markedets førende digitale teknologi til vores kunder, så sikkerheden for trafikanterne og chaufførerne er i top samtidig med, at kørselstiden kan udnyttes bedst muligt.

Det landsdækkende forhandler- og servicenet skal understøtte de muligheder, som Siemens teknologi giver. Ketner har stillet skrappe krav til forhandlerne. De skal være certificerede i Siemens-teknologien, og de skal have skoling og træning i teknologien inden vi optager dem i forhandler- og servicenettet.

- De første partneraftaler er på plads i forhandler- og servicenettet. Det er sket i Holstebro og Hillerød. Syv øvrige partnere forhandler vi i øjeblikket med - blandt andet i Århus, Aalborg og Odense, og i løbet af 2008 vil vi have udbygget et effektivt forhandlernet over hele landet, fortæller produktansvarlig Jesper Salmansen fra Axel Ketner A/S.